SFV12R-2STE1HLF
  • 1
Mfr.Part # : SFV12R-2STE1HLF
Manufacturer : Amphenol Communications Solutions
Description : CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A
Stock : 57829
Product Category : FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material : Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Cable End Type : Notched or Tabbed
Connector/Contact Type : Contacts, Top
Contact Finish : Tin
Contact Material : Phosphor Bronze
Features : Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness : 0.30mm
Flat Flex Type : FFC, FPC
Housing Material : Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Locking Feature : Flip Lock
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Number of Positions : 12
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Product Status : Active
Termination : Solder
Voltage Rating : 50V