TF13BA-6S-0.4SH(800)
Mfr.Part # : TF13BA-6S-0.4SH(800)
Manufacturer : Hirose
Description : CONN FFC 6POS 0.40MM SMD
Stock : 17067
Product Category : FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type : Notched
Connector/Contact Type : Contacts, Bottom
Contact Finish : Gold
Contact Material : Phosphor Bronze
Features : Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness : 0.20mm
Flat Flex Type : FPC
Housing Material : Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature : Flip Lock, Backlock
Material Flammability Rating : UL94 V-0
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Number of Positions : 6
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C
Product Status : Active
Termination : Solder
Voltage Rating : 50V